jornada
08 بهمن 1401 - 16:42

تقوا راه موفقیت در کسب علم است

نماینده ولی فقیه در استان همدان راه موفقیت در کسب علم را داشتن تقوا دانست و گفت: هر چه ظرف وجودی انسان بزرگ‌تر باشد بیشتر می‌تواند از نعمات الهی بهره‌مند شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در مراسم نکوداشت استاد نظامی با اشاره به اینکه بحث صراط و سبیل، در قرآن مطرح شده است، اظهار کرد: زمانی که از صراط صحبت می‌شود منظور یک راه است اما سبیل دارای راه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه حقیقت وجودی انسان در تعابیر بزرگان، این است که انسان مسافر عالم امکان است، یادآور شد: سبیل به غیر از خدا نسبت داده می‌شود، اما صراط تنها به خداوند نسبت داده می‌شود، چراکه سبیل تعدد دارد و حتی با شرک هم قابل جمع است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان افزود: به میزانی که حضور مومن در صراط مستقیم تجلی پیدا می‌کند، به راه حق نزدیک‌تر می‌شود و حتی در بعضی روایات آمده است هرچه به ولایت نزدیک‌تر باشید، به همین اندازه به علی(ع) و حق نیز نزدیک هستید.

وی با بیان اینکه اصحاب صراط مستقیم بر سبیل برتری دارند، خاطرنشان کرد: علت این برتری و درجه بندی‌ها، وجود اعتقاد و علم است نه صرفا عمل انسان.

 شعبانی با بیان اینکه میزان بهره‌مندی انسان از علم، زمینه‌ساز ارتقای او می‌شود، یادآور شد: علم امروز مقدمه است تا انسان به علم حقیقی و حکمت دست پیدا کند.

وی راه موفقیت در کسب علم را داشتن تقوا دانست و اظهار کرد: طبق آیات و روایات، مبدا علم و رزق معنوی و حتی رزق مادی بشر، آسمان است و به همین دلیل است که گفته شده هر چه انسان بیشتر به زمین نگاه کند، فقیرتر می‌شود.

شعبانی با بیان اینکه هر چه ظرف وجودی انسان بزرگ‌تر باشد بیشتر می‌تواند از نعمات الهی بهره‌مند شود، گفت: رجب ماهی است که در آن باید برای افزایش ظرفیت‌های وجودی خودمان تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه بعضی از مسایل علم است اما فضل نیست، گفت: امروز لازم است تا طلاب با بزرگان و علما آشنا شوند و قدر زمان حال و شرایط موجود را بدانند.

امام جمعه همدان تصریح کرد: آنچه طلاب به آن نیاز دارند، پشتکار، همت و مشخص کردن هدف در آینده است و این مسائل ضعف‌هایی است که گاهی از اوقات با آن روبرو هستیم.

وی با تأکید بر لزوم بهره‌مندی طلاب از ظرفیت علما، خاطرنشان کرد: امروز لازم است نه تنها در مدارس علمیه بلکه در سطح استان نیز از ظرفیت، علم و دانش اساتیدی همچون حجت الاسلام والمسلمین نظامی بهره‌مند شوند.

پایان پیام/ 3140/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002998